Join Team ABC for the World Premiere of Exposure Vol. 1!

We are excited to announce that Team ABC is a proud local sponsor of Exposure Vol. 1! To help celebrate the most cutting-edge climbing film of the season, we are going to be representing at the World Premiere at the Boulder Theater on November 20th. Still need tickets? Swing by the front desk at Boulder Theater and purchase them for $13, or go online and pay $15 on the Boulder Theater’s website

Want a preview – check out the trailer and see you on November 20th!

ExpVolOne34

 

Team ABC in action – Colorado Springs & Concord, NH

It was a successful weekend for the Team ABC athletes who participated in USAC ABS Competitions over the weekend at Pure Bouldering Gym & Evolution Rock & Fitness. Check out the results & photos.

Evolution Rock & Fitness – Concord, NH

Youth D Male  – Cody Stevenson – 1st

1453536_532405461341_1426517541_n

Pure Bouldering Gym – Colorado Springs, CO

Youth D Female – Campbell Sarinopolous – 1st;  Klara Meymaris – 2nd; Cate Sarinopolous – 4th

Youth C Female – Corrine Otterness – 2nd

Youth B Male –  Tristan Crane – 1st

Corrine

Corrine

Campbell - All balance

Campbell – All balance

 

Cate working hard

Cate working hard

Mock Comp Running Order – November 4 & 5

Please see below for the running order for all athletes participating in the mock comp at ABC & The Spot.  Youth JR, A & B will compete on Monday, November 4th & Youth C & D will compete on Tuesday, November 5th.

  FIRST LAST TEAM GENDER CATEGORY DAY ISO ARRIVAL TIME (THE SPOT) VENUE ARRIVAL TIME (ABC) CLIMB TIME
1 Annika Fridberg The Spot F D 11/4/2013 4:10 PM 5:10 PM 5:30 PM
2 Felina Jaeger The Spot F B 11/4/2013 4:30 PM 5:30 PM 5:50 PM
3 Erin Rast The Spot F B 11/4/2013 4:35 PM 5:35 PM 5:55 PM
4 Sawyer Wright The Spot M B 11/4/2013 4:40 PM 5:40 PM 6:00 PM
5 Michael Crowley The Spot M B 11/4/2013 4:45 PM 5:45 PM 6:05 PM
6 Lucas Kiefer The Spot M B 11/4/2013 4:50 PM 5:50 PM 6:10 PM
7 Kyle Fridberg The Spot M B 11/4/2013 4:55 PM 5:55 PM 6:15 PM
8 Chase White The Spot M B 11/4/2013 5:00 PM 6:00 PM 6:20 PM
9 Stacy Gaskill ABC F B 11/4/2013 5:05 PM 6:05 PM 6:25 PM
10 Lillian Friefeld ABC F B 11/4/2013 5:10 PM 6:10 PM 6:30 PM
11 Ivy Todd ABC F B 11/4/2013 5:15 PM 6:15 PM 6:35 PM
12 Tristin Crane ABC M B 11/4/2013 5:20 PM 6:20 PM 6:40 PM
13 Timmy Dolan ABC M B 11/4/2013 5:25 PM 6:25 PM 6:45 PM
14 Ray McVicker ABC M B 11/4/2013 5:30 PM 6:30 PM 6:50 PM
15 Ethan Kruteck ABC M B 11/4/2013 5:35 PM 6:35 PM 6:55 PM
16 Cubby Guggenheim ABC M B 11/4/2013 5:40 PM 6:40 PM 7: 00 PM
3                  
1 Madison Crowley The Spot F A 11/4/2013 4:30 PM 5:30 PM 5:50 PM
2 Laurel Melton The Spot F A 11/4/2013 4:35 PM 5:35 PM 5:55 PM
3 Eli Ellis The Spot M JR 11/4/2013 4:40 PM 5:40 PM 6:00 PM
4 Austin Gray The Spot M JR 11/4/2013 4:45 PM 5:45 PM 6:05 PM
5 Alex Petroy The Spot M JR 11/4/2013 4:50 PM 5:50 PM 6:10 PM
6 Tika Anderson ABC F JR 11/4/2013 4:55 PM 5:55 PM 6:15 PM
7 Megan Mascarenas ABC F A 11/4/2013 5:00 PM 6:00 PM 6:20 PM
8 Margo Hayes ABC F A 11/4/2013 5:05 PM 6:05 PM 6:25 PM
9 Laurel Todd ABC F JR 11/4/2013 5:10 PM 6:10 PM 6:30 PM
10 Kiana Ellis ABC F A 11/4/2013 5:15 PM 6:15 PM 6:35 PM
11 Isabelle Goodacre ABC F A 11/4/2013 5:20 PM 6:20 PM 6:40 PM
12 Matt Lubar ABC M JR 11/4/2013 5:25 PM 6:25 PM 6:45 PM
13 Remi Arata ABC M JR 11/4/2013 5;30 PM 6:30 PM 6:50 PM
14 Uli Fernandez ABC M JR 11/4/2013 5:35 PM 6:35 PM 6:55 PM
15 Stefan Lavender ABC M JR 11/4/2013 5:40 PM 6:40 PM 7:00 PM
16 Shawn Raboutou ABC M A 11/4/2013 5:45 PM 6:45 PM 7:05 PM
17 Malcolm Oliver ABC M A 11/4/2013 5:50 PM 6:50 PM 7:10 PM
18 Brian Huang ABC M A 11/4/2013 5:55 PM 6:55 PM 7:15 PM
19 Austin Lankford ABC M A 11/4/2013 6:00 PM 7:00 PM 7:20 PM
                   
1 Alex Osofsky The Spot M D 11/5/2013 4:30 PM 5:30 PM 5:50 PM
2 Margaux D’Amato ABC F D 11/5/2013 4:35 PM 5:35 PM 5:55 PM
3 Sarah Smith ABC F D 11/5/2013 4:40 PM 5:40 PM 6:00 PM
4 Lydia Dolan ABC F D 11/5/2013 4:45 PM 5:45 PM 6:05 PM
5 Klara Meymaris ABC F D 11/5/2013 4:50 PM 5:50 PM 6:10 PM
6 Ella VonDungen ABC F D 11/5/2013 4:55 PM 5:55 PM 6:15 PM
7 Campbell Sarinopolous ABC F D 11/5/2013 5:00 PM 6:00 PM 6:20 PM
8 Anna VonDungen ABC F D 11/5/2013 5:05 PM 6:05 PM 6:25 PM
9 Tyg Guggenheim ABC M D 11/5/2013 5:10 PM 6:10 PM 6:30 PM
10 Sam Kuepper ABC M D 11/5/2013 5:15 PM 6:15 PM 6:35 PM
11 Colin Duffy ABC M D 11/5/2013 5:20 PM 6:20 PM 6:40 PM
12 Cody Stevenson ABC M D 11/5/2013 5:25 PM 6:25 PM 6:45 PM
13 Kaelyn Harris ABC F D 11/5/2013 5:30 PM 6:30 PM 6:50 PM
14 Liam O’Brien ABC M D 11/5/2013 5:35 PM 6:35 PM 6:55 PM
                   
1 Emily Herdic The Spot F C 11/5/2013 4:30 PM 5:30 PM 5:50 PM
2 Elli Gerwing The Spot F C 11/5/2013 4:35 PM 5:35 PM 5:55 PM
3 Ava Rast The Spot F C 11/5/2013 4:40 PM 5:40 PM 6:00 PM
4 Anya Boardman The Spot F C 11/5/2013 4:45 PM 5:45 PM 6:05 PM
5 Jack Kiefer The Spot M C 11/5/2013 4:50 PM 5:50 PM 6:10 PM
6 Stella Noble ABC F C 11/5/2013 4:55 PM 5:55 PM 6:15 PM
7 Ravelle Nelson ABC F C 11/5/2013 5:00 PM 6:00 PM 6:20 PM
8 Phoebe Dolan ABC F C 11/5/2013 5:05 PM 6:05 PM 6:25 PM
9 Mia Manson ABC F C 11/5/2013 5:10 PM 6:10 PM 6:30 PM
10 Jasmine Mosberger ABC F C 11/5/2013 5:15 PM 6:15 PM 6:35 PM
11 Corrine Otterness ABC F C 11/5/2013 5:20 PM 6:20 PM 6:40 PM
12 Brooke Raboutou ABC F C 11/5/2013 5:25 PM 6:25 PM 6:45 PM
13 Bella Weksler ABC F C 11/5/2013 5:30 PM 6:30 PM 6:50 PM
14 Ariana O’Brien ABC F C 11/5/2013 5:35 PM 6:35 PM 6:55 PM
15 Mateo Gallegos ABC M C 11/5/2013 5:40 PM 6:40 PM 7:00 PM
16 Joe Goodacre ABC M C 11/5/2013 5:45 PM 6:45 PM 7:05 PM

Team ABC crushes at Psychedelia Comp

Congrats to all Team ABC athletes and coaches who participated this past weekend in The Spot’s Psychedelia competition. Team ABC won every youth category and took 2nd in seven of the ten youth categories. Nine Team ABC members (including Delaney Miller who is currently training with us)  made it to the finals with Megan Mascarenas winning it all for the females.

Nice job Team ABC!

Remi in action  photo by Aaron Colussi

Remi in action
photo by Aaron Colussi

 Men’s Final Results

 Matty Hong  1st
 Nicholas Milburn  2nd
 Garrett Gregor (ABC Coach)  3rd
 Shawn Raboutou (ABC)  4th
 Remi Arata (ABC)  5th
 Michael O’Rouke  6th
 Brian Huang (ABC)  7th

 Women’s Final Results

 Megan Mascarenas (ABC) 1st
 Tiffany Hensley 2nd
 Alex Puccio (ABC Coach)  3rd
 Nina Williams (ABC Coach)  4th
 Margo Hayes (ABC)  5th
 Delaney Miller  6th
 Courtney Sanders  7th

Click here for complete youth and adult results

Garrett Gregor  photo by Ryan Nadlonek

Garrett Gregor
photo by Ryan Nadlonek

America’s Best Climbers (ABC) Pro Clinic – Regional Recap

Team ABC is proud to announce their 1st America’s Best Climbers  (ABC) Pro Clinic – Regional Recap.  The clinic is only open to USAC Regional Championship participants who compete on Saturday, December 7th. There is no cost for participation but pre-registration is requested.

The athletes will join some of the top professional climbers on Sunday, Dec. 8th from noon to 2 pm at the ABC Kids Climbing Gym to review the regional routes. The session will include route reading, technique discussion and crux identification allowing the athletes to analyze their performance from the previous day.

Local professional climbers currently confirmed include  Ian Dory, Alex Puccio, Paul Robinson, Courtney Sanders and Nina WIlliams. Additional professional climbers will be announced over the next month.

Clinic sponsors are Team ABC, Adidas Outdoors, La Sportiva and Petzl.

To reserve your spot or if you have questions, send an email to info@teamabcboulder.com 

Team ABC always ready to climb

Alex Puccio joins Team ABC as Elite Coach

Team ABC is proud to announce that Alex Puccio has joined its’ world class coaching staff.

Alex is a seven time USAC bouldering national champion.  Other highlights of 2013 include 3rd place overall in the ISFC Bouldering World Cup Series and wins at the  Arco Rockmasters and Vail World Cup.

alex2

Robyn Raboutou, Team ABC Founder and Head Coach explains Alex’s natural fit to the coaching line-up.  “All of Team ABC is excited to have Alex on board. She is one of the top female climbers of this generation and her experiences as a youth climber is similar to that of the Team ABC athletes.  Her passion, talent and dedication are a perfect complement to our program.”

Alex started climbing as a teenager and quickly progressed to the top-tier of the sport. She has always sought to share her passion of climbing so coaching is a natural progression. “By coaching the up and coming rock stars of our future, I can give back to the sport I love. I can share my knowledge and experiences gained over the past 11 years with these young climbers in the hopes that it will assist them in achieving their goals and ambitions for the future,” stated Alex.

alex3

For more information, contact Robyn Raboutou at robyn@teamabcboulder.com

Alex Johnson is Team ABC’s Guest Coach on Monday, October 14th

Team ABC is extremely excited to announce our next Guest Coach, Alex Johnson.

alex_johnson

Alex has won two World Cup gold medals in bouldering and five national championships. She has climbed numerous V12 routes including the Mandala in Bishop and Lethal Design in Red Rocks and was recently featured in Rock & Ice magazine.

Many ABC athletes learned more about Alex’s adventures in Yosemite when she gave her PCI slide show at the gym. Alex’s enthusiasm and personality have already made her one of the team’s favorite local pros. She even helped out with coaching duties for Team ABC at the Spot’s Dyno-Mite competition.

We cannot wait  until Monday to experience more of Alex’s passion for climbing.

And of course we all want to see Fritz too!

Check out Alex’s blog to learn more:

http://aj-ontherocks.blogspot.com/

Alex_Fritz_DPM

Alex_coaching

Meagan Martin – Team ABC Guest Coach

Team ABC is excited to have Meagan Martin as a guest coach this week.

M Martin

Meagan’s blog humbly states that “I am 23 years old, originally from Lake Mary, Florida, and I currently reside in Boulder, Colorado, where I am pursuing a career in Rock Climbing. I am also a recent graduate from Vanderbilt University, where I was a Pole Vaulter on the Track & Field team. Along with climbing I love fashion, TV, and all things pop culture.”

But this description does not really showcase Meagan’s dynamic climbing style which recently helped her finish 2nd at the PSICOBloc comp in SLC. Head Coach Robyn Raboutou explains it well when she said ” Meagan is just another example of what Team ABC brings to their athletes – variety, skill, experience and talent every day. We are excited to have Meagan in our line up of great guest coaches at ABC”

CN1204_MartinClimb

Alex Johnson to speak on Yosemite Bouldering this Monday, October 7th at ABC

alex-johnson1

Join us for this great PCI slideshow by Alex Johnson!
When: Monday, October 7th, 8:00pm
Where: ABC Kids Climbing Gym

FREE for members of The Spot and $5 for guests.

As a 24-year-old pro climber, Alex Johnson has earned two World Cup gold medals, five National Championships, and has many First Female Ascents of hard problems around the world. She lives on the road in a 1950’s trailer with her pup Fritz.

ABC CLASSIC Results

Here are the unofficial results for all age categories for the Team ABC Classic.

In addition to the age categories, we want to congratulate all of the athletes who participated in the finals.

Megan Mascarenas and Michael O’Rourke were the winners

Women Finals

Megan Mascarenas 1st
Margo Hayes 2nd
Delaney Miller 3rd
Brooke Raboutou 4th
Stella Noble 5th
Laurel Todd 6th

Men Finals

Michael O’Rourke 1st
Nicolas Milburn 2nd
Remi Arata 3rd
Matt Lubar 4th
Brian Huang 5th
Shawn Raboutou 6th
Bella working hard on the slab

Bella working hard on the slab

FEMALE RESULTS

First Name Last Name Team Name Points Category Place
Janell Nicholas 11,500.00 Adult -Int 1
Hannah Phillip 4,500.00 Adult-Int 2
JoAnne Carilli-Stevenson Team ABC 11,000.00 Masters 1
Delany Miller 11,306.35 Junior 1
Laurel Todd Team ABC 6,806.35 Junior 2
Tika Anderson Team ABC 6,306.35 Junior 3
Katie Wakefield 2,889.70 Junior 4
Kristiana Fox Team BRC 2,239.70 Junior 5
Sierra Melton Fairview HS 1,989.70 Junior 6
Jessica Goff Team BRC 930.16 Junior 7
Sonya Maple Miramont Crushers 837.30 Junior 8
Julia Arthur Miramont Crushers 694.44 Junior 9
Megan Mascarenas Team ABC 8,366.04 Youth-A 1
Margo Hayes Team ABC 7,366.04 Youth-A 2
Isabelle Goodacre Team ABC 3,166.04 Youth-A 3
Eleanor Matheson Team BRC 2,782.71 Youth-A 4
Laurel Melton The Spot 2,189.85 Youth-A 5
Maddie Harlan The Spot 2,128.74 Youth-A 6
Sasha Rubenfeld Team BRC 1,729.93 Youth-A 7
Kiana Ellis Team ABC 1,480.32 Youth-A 8
Leah Bell-Johnson Team BRC 1,407.27 Youth-A 9
Lisa Kilmer Team BRC 1,369.21 Youth-A 10
Bridget O’Neill Team BRC 1,185.05 Youth-A 11
Maggie Boyer Team BRC 1,153.30 Youth-A 12
Madison Crowley The Spot 965.27 Youth-A 13
Anna Pasnau Team BRC 643.60 Youth-A 14
Natalie Cohn Team Durango 66.67 Youth-A 15
Lillian Friefield Team ABC 4,869.60 Youth-B 1
Ashley Bobowski Team BRC 2,369.60 Youth-B 2
Rebecca DeBalski Team Colorado 1,483.30 Youth-B 3
Kamawela Leka Team BRC 1,419.60 Youth-B 4
Felina Jaeger The Spot 1,058.49 Youth-B 5
Ivy Todd Team ABC 1,011.26 Youth-B 6
Jessica Hawkins Vail Athletic Club 927.93 Youth-B 7
Madeline D’Amato Team BRC 919.60 Youth-B 8
Erin Rast The Spot 808.49 Youth-B 9
Nancy Poe Denver Bouldering Club 794.60 Youth-B 10
Sofia Bowen City Rock 727.93 Youth-B 11
Abby Wilson Team BRC 661.26 Youth-B 12
Stacy Gaskill Team ABC 616.82 Youth-B 13
Ellen Young The Spot 616.33 Youth-B 14
Claire Cooper Lifetime Fitness 549.66 Youth-B 15
Gina Kelble Denver Bouldering Club 527.92 Youth-B 16
Nadine Wong Rock’n & Jam’n 517.78 Youth-B 17
Kate Soulliere Lakewood 479.32 Youth-B 18
Mia Green Team BRC 424.66 Youth-B 19
Walls Jahna Team BRC 418.81 Youth-B 20
Sydney Unbewust Team Pure 379.25 Youth-B 21
Berit Kershner VAC 379.21 Youth-B 22
Riley Froelich Miramont Crushers 370.19 Youth-B 23
Edith Steffenhagen Miramont Crushers 369.10 Youth-B 24
Eliza Rhee Team Colorado 323.65 Youth-B 25
Lindsey Peterson VAC 302.43 Youth-B 26
Maya Kobayashi Team Colorado 256.98 Youth-B 27
Murphy McDonough 213.50 Youth-B 28
Sophia Phillips City Rock 102.31 Youth-B 29
Katie Bellerose VAC 102.29 Youth-B 30
Brooke Raboutou Team ABC 6,691.99 Youth-C 1
Stella Noble Team ABC 5,191.99 Youth-C 2
Ariana O’Brien Team ABC 3,858.66 Youth-C 3
Corinne Otterness Team ABC 1,875.33 Youth-C 4
Mia Manson Team ABC 1,683.67 Youth-C 5
Ravelle Nelson Team ABC 1,597.56 Youth-C 6
Amalia Manning Vail Athletic Club 998.52 Youth-C 7
Katy McCutchan 989.22 Youth-C 8
Harris Burton Team Colorado 945.57 Youth-C 9
Phoebe Dolan Team ABC 829.08 Youth-C 10
Bella Weksler Team ABC 745.74 Youth-C 11
Jasmine Mosberger Team ABC 673.52 Youth-C 12
Emily Herdic The Spot 605.89 Youth-C 13
Georgia Witchel Rock Lounge 470.56 Youth-C 14
Anya Boardman The Spot 456.67 Youth-C 15
Zoe Bray Team BRC 451.13 Youth-C 16
Sienna Kopf Team ABC 442.79 Youth-C 17
McKenzie Howard City Rock 412.23 Youth-C 18
Olivia Day Team BRC 352.18 Youth-C 19
Elli Gerwing The Spot 347.42 Youth-C 20
Tali Maximon Team BRC 345.56 Youth-C 21
Ava Rast The Spot 277.79 Youth-C 22
Julia Mestdagh Team Sik Bird 272.81 Youth-C 23
Margarite Ford Team BRC 262.23 Youth-C 24
Mya Ormsbee Team BRC 259.18 Youth-C 25
Senna Sink Vail Athletic Club 225.19 Youth-C 26
Rachael Rudzinski Miramont Crushers 190.71 Youth-C 27
Taylor Berry Lifetime Fitness 189.33 Youth-C 28
Ella Perington Team BRC 178.77 Youth-C 29
Grace Martin Team BRC 178.75 Youth-C 30
Campbell Sarinopoulos Team ABC 5,136.98 Youth-D 1
Kaelyn Harris Team ABC 2,660.79 Youth-D 2
Lydia Dolan Team ABC 1,803.65 Youth-D 3
Ella Von Dungen Team ABC 1,306.95 Youth-D 4
Cadance Hurt Lifetime Fitness 1,126.73 Youth-D 5
Katie Kelble Denver Bouldering Club 1,070.32 Youth-D 6
Emma Saunders Team ABC 993.40 Youth-D 7
Ella Aizeki Sik Bird 670.32 Youth-D 8
Annika Fridberg The Spot 527.46 Youth-D 9
Layla Esrey Team BRC 527.46 Youth-D 9
Sarah Smith Team ABC 527.44 Youth-D 10
Jocelyn Bennett Team ABC 450.54 Youth-D 11
Abby Kattenhorn Team ABC 450.52 Youth-D 12
Margaux D’Amato Team ABC 373,62 Youth-D 13
Kiera Johnson Lifetime Fitness 373.60 Youth-D 14
Olivia Kosanovich Team ABC 3,227.77 Youth-E 1
Anna VonDungen Team ABC 3,227.77 Youth-E 1
Klara Meymaris Team ABC 2227.77 Youth-E 3
Tasha Day-Taylor Team ABC 1,561.11 Youth-E 4
Isabelle Link Team ABC 561.11 Youth-E 5
Amanda Kohla 515.16 Youth-E 6
Olivia Gaik Team ABC 336.11 Youth-E 7
Samantha McKay Team ABC 325.00 Youth-E 8
Emma Barwick Team ABC 313.14 Youth-E 9
Rachel Lev-Tov Team ABC 292.94 Youth-E 10
Cierra Case Team ABC 211.11 Youth-E 11
Katrina Canfield 100.00 Youth-E 12
Caroline Blum 89.00 Youth-E 13
Julia Hacker 88.00 Youth-E 14
Kestrel Pikiewicz Team ABC 88.00 Youth-E 14
Cosette Zimmerman Miramont Crushers 87.00 Youth-E 16
Stella Rhee 86.00 Youth-E 17
Isabel Rice Rockn’ & Jamm’n 85.00 Youth-E 18
Brooke Raboutou

Brooke Raboutou

MALE RESULTS

First Name Last Name Team Name Points Category Place
Marcus Garcia Team Durango 8,416.67 Adult-Adv 1
Kieth Tsujimoto Team ABC 5,583.34 Adult-Adv 2
Ben Chapman 3,933.34 Adult-Adv 3
Eric Learn 3,666.68 Adult-Adv 4
Jarod Lucero 3,433.35 Adult-Adv 5
Joseph King 2,966.68 Adult-Adv 6
David Gordon 11,000.00 Adult-Int 1
Michael O’Rourke Team ABC 10,216.66 Adult-Open 1
Matt Wilder 8,216.66 Adult-Open 2
Sam Rothstein 7,133.33 Adult-Open 3
Taylor Rose 7,133.31 Adult-Open 4
Alex Manikowski 6,300.00 Adult-Open 5
Scott Thurnauer 19,000.00 Masters 1
Nicholas Milburn Stone Moves 5,725.21 Junior 1
Remi Arata Team ABC 3,308.55 Junior 2
Matt Lubar Team ABC 3,165.69 Junior 3
Stefan Lavender Team ABC 2,858.55 Junior 4
Nic Rummel Team Colorado 2,324.77 Junior 5
Uli Fernandez Team ABC 2,298.71 Junior 6
Aidan Mike City Rock 2,153.44 Junior 7
Michael Bartley Team ABC 1,776.80 Junior 8
Zach Groenwald 1,664.53 Junior 9
Matthew Dalton Lifetime Fitness 1,634.85 Junior 10
Jonah Weil 1,599.25 Junior 11
Austin Gray The Spot 1,513.13 Junior 12
Greg Ledingham Team BRC 1,438.46 Junior 13
Jesse Bergquist 1,424.89 Junior 14
Dylan Jordan Miramont Crushers 1,189.22 Junior 15
Eli Ellis The Spot 1,147.55 Junior 16
Siles Carter Team Pure 1,142.22 Junior 17
Alexi Lainis Team BRC 905.88 Junior 18
Andrew Rumsey 864.64 Junior 19
Alex Petroy The Spot 863.90 Junior 20
Brian Huang Team ABC 5,004.53 Youth-A 1
Shawn Raboutou Team ABC 5,004.51 Youth-A 2
David Bonan Team Sik Bird 2,987.44 Youth-A 3
Austin Lankford Team ABC 2,962.59 Youth-A 4
Malcolm Oliver Team ABC 2,881.09 Youth-A 5
Kyle Wickers Team BRC 2,285.49 Youth-A 6
Willie Girten None Listed 2,185.49 Youth-A 7
Pierce McCrerey Team ABC 1,752.15 Youth-A 8
Jacob Kibbee Rock’n & Jam’n 1,736.28 Youth-A 9
Michael Neuder City Rock 1,541.04 Youth-A 10
Ryan Mike City Rock 1,478.54 Youth-A 11
Ross Wyeth Team Durango 1,461.24 Youth-A 12
Jaime Cantarovici Team ABC 1,409.29 Youth-A 13
Spencer Platt Team BRC 1,150.55 Youth-A 14
Gavin Andrew Team Durango 738.84 Youth-A 15
Ethan Rummel Team Colorado 694.44 Youth-A 16
Patric Willson None Listed 533.48 Youth-A 17
Brady Hogan Miramont Crushers 474.66 Youth-A 18
Charles Stroble None Listed 426.68 Youth-A 19
Conor Pepin Team BRC 291.51 Youth-A 20
Tristin Crane Team ABC 4,562.92 Youth-B 1
Timmy Dolan Team ABC 2,669.23 Youth-B 2
Ethan Kruteck Team ABC 2,417.94 Youth-B 3
Skylar Smith Team Durango 2,237.92 Youth-B 4
Cubbie Guggenheim Team ABC 1,518.48 Youth -B 5
Ray McVicker Team ABC 1,493.55 Youth-B 6
Raphael Angoulvant City Rock 1,447.01 Youth -B 7
Cole Myers Team BRC 1,360.90 Youth-B 8
Jasper Germain The Crushers 1,346.27 Youth-B 9
Max Donovan Rock’n & Jam’n 1,209.14 Youth-B 10
Kyle Fridberg The Spot 1,190.63 Youth-B 11
Brenden Jenning Rock’n & Jam’n 998.64 Youth -B 12
Keith Mauerman Team BRC 891.46 Youth-B 13
Max Manson Team Sik Bird 802.57 Youth-B 14
Will Sharp Summit Climbing 663.00 Youth -B 15
Kaden Weston Rock’n & Jam’n 610.45 Youth -B 16
Sawyer Wright The Spot 600.55 Youth-B 17
Russell Greene Team BRC 580.01 Youth-B 18
Eske Carter Team Pure 541.73 Youth-B 19
Beckett Aizeki Sik Bird 491.73 Youth-B 20
Michael Crowley The Spot 398.00 Youth-B 21
Jack Mason Team BRC 396.03 Youth-B 22
Hunter Allen-Bonney Sik Bird 365.98 Youth-B 23
Cyrus Sprow Team BRC 365.22 Youth-B 24
Iain Hess Team Sik Bird 363.13 Youth-B 25
Isak Rothkilde Team ABC 356.03 Youth -B 26
Cole Thomas Reaves The Spot 315.98 Youth-B 27
Nainoa Umbhau Team Durango 302.55 Youth-B 28
Ben Gibson Team ABC 267,57 Youth -B 29
Lucas Kiefer The Spot 265.51 Youth-B 30
Richard Scholtes Team Colorado 262.55 Youth-B 31
Chase White The Spot 241.50 Youth-B 32
Carlson Ethan 238.27 Youth -B 33
Zeb Vaughn Miramont Crushers 227.05 Youth-B 34
Joe Goodacre Team ABC 6,934.70 Youth-C 1
Ethan Pitcher Vail Athletic Club 4,351.37 Youth-C 2
Samuel Dorsey Team Sik Bird 3,801.37 Youth-C 3
Noah Morton Team BRC 3,591.84 Youth-C 4
Devin Wong Team Sik Bird 2,693.04 Youth-C 5
Luke Davison Team BRC 2,643.04 Youth-C 6
Mateo Gallegos Team ABC 2,441.12 Youth-C 7
Daniel Feenstra Team Sik Bird 1,275.17 Youth-C 8
Tommy Pasnau Team BRC 1,150.17 Youth-C 9
Ian Greene Team BRC 762.14 Youth-C 10
Jake Starsky Team ABC 673.59 Youth-C 11
Zach Arenberg Lifetime Fitness 597.39 Youth-C 12
Forrest Christian Lifetime Fitness 480.72 Youth-C 13
Jack Kiefer The Spot 453.81 Youth-C 14
Gavin Wreen Sik Bird 376.89 Youth-C 15
Reece Medler Team ABC 376.87 Youth-C 16
Nate Hancock Lifetime Fitness 341.30 Youth-C 17
Connor Jansen Team Sik Bird 55.56 Youth-C 18
Colin Duffy Team ABC 7,214.03 Youth-D 1
Oliver Chantler Vail Athletic Club 5,447.36 Youth-D 2
Cody Stevenson Team ABC 4,362.84 Youth-D 3
Liam O’Brien Team ABC 2,280.70 Youth-D 4
Benjamin Dantas Vail Athletic Club 1,364.03 Youth-D 5
Chris Deuto Team BRC 1,197.37 Youth-D 6
Tanner Bauer Team BRC 1,054.51 Youth-D 7
Lukas Bergsten Vail Athletic Club 905.70 Youth-D 8
Solomon Fitzgerald City Rock 780.70 Youth-D 9
Samual Kuepper Team ABC 776.09 Youth-D 10
Tyg Guggenheim Team ABC 571.17 Youth-D 11
Corbin Reak Miramont Crushers 567.76 Youth-D 12
Beau Hogaboom Team Pure 446.93 Youth-D 13
Finn McDaniel Team ABC 446.91 Youth-D 14
Riley Monahan Team ABC 387.84 Youth-D 15
Owen DeJohn Team ABC 363.60 Youth-D 16
St.John Tsuno-Wayne Team BRC 301.10 Youth-D 17
Cole Drodzek The Spot 296.93 Youth-D 18
Max Kobayashi Team Colorado 234.43 Youth-D 19
Austin Reitz City Rock 2,292.86 Youth-E 1
Dawson Bauer 1,792.86 Youth-E 2
Leif Sundem Team ABC 1,392.86 Youth-E 3
Elias Christian Lifetime Fitness 1,342.86 Youth-E 4
Calvin Meymaris Team ABC 416.69 Youth-E 5
Evan Kuepper Team ABC 416.68 Youth-E 6
Noah Klein Team ABC 416.67 Youth-E 7
Ben Mei-Dan Team ABC 250.00 Youth-E 8

Thank you to the scorekeepers and all of the volunteers!

Thank you to the scorekeepers and volunteers!
Ella & Bella having fun at the ABC Classic

Ella & Bella having fun at the ABC Classic